Stav núdze

ZÁCHRANNÁ ZDRAVOTNÁ SLUŽBA 155

Deti, viete čo je záchranná zdravotná služba a kedy ju treba volať? Zdravotnú záchrannú službu potrebujeme vtedy, keď sa niekto zraní, alebo stratí vedomie a okamžite potrebuje pomoc lekára. Už len pomyslenie na to, že by sa niekto mohol zraniť, je desivé. Pravda je však taká, že nehody sa stávajú veľmi často a preto je dobré vedieť, čo robiť, ak niekto potrebuje lekársku pomoc.

Milé deti, aj vy dokážete zachrániť život tým, že urobíte správnu vec. Poďme teda zistiť, čo robiť, ak sa stane niečo zlé:
➢ Zhlboka sa nadýchnite, aby ste sa trošku upokojili a volajte záchrannú zdravotnú službu. Jej číslo sa podobá známkam v žiackej knižke. Jednotka a dve päťky – 155. Existuje aj číslo, ktoré spája policajtov, záchranárov a hasičov. Hovoríme mu tiesňové telefónne číslo – 112. Takže ak sa stane čokoľvek a vy si neviete dať rady na ktoré číslo zavolať, spomeňte si na číslo 112.
➢ Nezabudnite do telefónu povedať čo sa stalo a kde presne sa nachádzate (ideálne je, ak poznáte aj ulicu). Zostaňte na linke, kým operátor nepovie, že môžete zavesiť a dodržujte všetky jeho pokyny.
➢ Vysvetlite koľko ľudí je zranených a pokiaľ je to možné, uveďte čo najviac podrobností.
➢ Ak sa cítite byť v ohrození, počkajte na bezpečnom mieste, kým nepríde dospelý, alebo záchranná služba. Ak Vám nič nehrozí, zostaňte s osobou, ktorá je zranená až do príchodu záchranárov.
➢ Dôležité! Nehýbte s niekým, kto by mohol mať poranený krk alebo iné kosti – napríklad pri páde. Premiestnenie niekoho, kto má takýto druh zranení, mu môže ublížiť.
➢ Snažte sa zostať v pokoji.

POLÍCIA 158

Políciu voláme vtedy, ak sme sa stali svedkom krádeže, prepadnutia, alebo vlámania. Voláme ju aj vtedy ak sme videli podozrivého človeka, alebo keď niekto robí niekomu inému zle. To isté platí aj v prípade, že niekto robí niečo zlé nám! Ich číslo 158 si môžete zapamätať aj tak, že osmička nám svojím tvarom pripomína putá, ktoré policajti nasadzujú na ruky previnilcom. Policajti nám vždy pomôžu, všetko vyšetria a vinníka potrestajú. Nebojte sa zavolať! Operátori Vám pomôžu a položia vám jasné otázky. Preto sa nemôže stať, že by ste na niečo zabudli.

HASIČI 150

Hasiči sú všestranní hrdinovia, ktorí nás chránia pred ohňom. Takže ak vidíte hustý dym, alebo oheň, potom zavolajte na číslo 150. Títo hrdinovia sú pripravení pomáhať aj pri nehodách, povodniach, a iných nešťastiach. Pomôžu dokonca aj našim štvornohým miláčikom a zachránia napríklad aj kocúrika, ktorý uviazol na vysokom strome.

INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM 112

Číslo 112 je spoločné pre policajtov, hasičov a aj záchranárov. Na tomto čísle vysvetlíte operátorom, čo sa stalo a oni pošlú tých najlepších pomocníkov, ktorí vám v nešťastí pomôžu.